Orvosi tanácsok

A '80-as években történt első diagnosztizálás óta ez a leggyakrabban megállapított, kullancsok által terjesztett betegség. Fölmérések szerint jelenleg a kullancsok 4-10%-a hordozza a kórokozó baktériumot. A betegséget a Borrelia burgdorferi nevű, spirál formájú baktérium okozza, amelynek fenntartói a rágcsálók (egér, pocok, sün, patkány) és a nagyvadak (őz, szarvas, muflon). A kór a kutya egész szervezetét érintheti.
A klinikai tünetek, ha egyáltalán kialakulnak, leggyakrabban a fertőzött kullancs vérszívása után 2-5 hónappal jelentkeznek.
A legjellemzőbb tünet a vérszívás helyén néhány napot követően kör alakban kialakuló piros, kiszáradt bőrfelület, láz, egyensúlyzavar, ízületi- és izomfájdalom, visszatérő, sántasággal járó heveny vagy félheveny izületgyulladás.
Az izületgyulladáshoz olykor láz, étvágytalanság és elesettség is társul. A sántaság időtartama alatt egy vagy akár több izület is duzzadt, meleg és tapintásra fájdalmas. Ilyenkor a testtájéki nyirokcsomó is megduzzadhat. Jellemző az izületgyulladásra, hogy néhány napos antibiotikum kezelés hatására, máskor magától is elmúlik, majd visszatérhet és ilyenkor olykor másik izületet vagy izületeket érint.
A keringési és idegrendszeri tünetek kutyában ritkák.
A betegség kimutatása a klinikai tünetek, Borrelia burgdorferi ellen termelődött ellenanyagok jelenléte , és a gyógykezelés eredményessége együttesen alkalmazható.

A betegség ellen védőoltással is védekezhetünk.