Orvosi tanácsok

A babézia (A babesiosis egysejtű parazita (Babesia canis, Babesia gibsoni) által okozott betegség, melyet egy ízeltlábú parazita, a kullancs terjeszt.) súlyos megbetegedéshez, sőt nem ritkán a kutya halálához vezet.

A betegség kialakulásához kell: egy későn eltávolított, fertőzött kullancs, egy kutya és egy lehetőség a fertőződésre. A kullancs sem, és a benne élő véglény sem válogat, így bármely kutyára veszélyes. A lehetőség a fertőződésre pedig szinte bárhol és bármikor bekövetkezhet.

A babesiosis általában mintegy 2-7 nap lappangási idő után, rövid idő alatt kifejlődő és lezajló kór. A bőrbe kapaszkodó kullancs által kiszívott vérben található tápanyagok hatására a babesia előalakja (“serdülő babézia”) 2-3 nap alatt fertőzőképes alakká válik és a kutya szervezetébe, véráramába, végül a vörösvértestjeibe kerül. A vörösvértesteken belül élősködik és szaporodik, ezzel egyre több vérsejtet elpusztítva. A széteső vörösvértestekből a „festékanyag” (hemoglobin) kikerülve elveszti hasznos funkcióit. A hemoglobin fő funkciója a vörösvértesten belül az oxigénszállítás, így ennek a megfogyatkozása a szervezet általános elgyengüléséhez és halálához vezet. A festékanyagot a vesén keresztül próbálja a szervezet nagy részben eltávolítani. A gondja a vesének ezzel sajnos az, hogy a hemoglobin mérete túl nagy a vese csatornácskáinak átmérőjéhez képest, így sok molekula sajnos fennakad a vesében, és annak elhalását okozza.

A heveny babesiosis kezdeti tünetei nagyon általánosak: láz, étvágytalanság, apátia, elesettség, bágyadtság. Feltűnhet a gazdinak, hogy többet iszik a kutyus, a vizeletének a színe barnább, mint egyébként, kséőbbiekben sárgaság, hányás, hasmenés, bőrvérzések, vérzések, vagy akár idegrendszeri tüntek is jelentkezhetnek.

Mivel a betegség legtöbb esetben valóban nagyfokú bágyadtsággal jár - a kutya kifejezetten levert, étvágytalan-, ezért sokszor már ilyenkor állatorvoshoz fordul a gazdi, szerencsére.

Az orvosi vizsgálat során lépmegnagyobbodást és sárga nyálkahártyákat találunk (sajnos néha ezek a tünetek is hiányozhatnak). A kezelés az eset súlyosságától függ, de a babesia elleni hatóanyagot tartalmazó gyógyszert (figyelem: ez NEM kullancs elleni oltás) mindenképp meg kell kapnia az állatnak. Előfordulnak idült esetei is a babesiosisnak, amelyek tünetei a kullanccsípés után hónapokkal jelentkeznek.

Az esetek nagy többségében azonban itt még nem is ért véget a történet. A vese fent tárgyalt problémája miatt a paciensek könnyen vesebeteggé válnak, hemoglibon nephrosis alakul ki. Ennek időben történő kiderítése vér- és vizeletvizsgálatok segítségével történhet. Azért hangsúlyoznánk itt az időben történő kivizsgálást, mert a vesének van egy olyan nagyszerű tulajdonsága, hogy amíg az állományának 66%-a nem veszti el a működőképességét, addig ellátja a funkcióját. És ebben rejlik sajnos a dolog hátulütője is: amíg nincs funkcióvesztés, addig nincs szemmel látható tünet sem, pedig az állat vesebeteg. A tünetek megjelenésekor, viszont már a jelentős vesekárosodás miatt, csak tüneti, illetve életminőséget javító kezeléseket tudunk igénybe venni, ami igen nehéz és költséges feladat a leggondoskodóbb Gazdi számára is. Ezzel együtt is az állat élethossza igen nagymértékben lerövidül.

A betegségnek van egy másik, szerencsére ritkábban jelentkező, ámde szintén életveszélyes szövődménye. Ez abban az esetben alakul ki, ha a szervezet a betegség hatására úgymond’ áthangolódik, és a saját vörösvértestjeit kezdi támadni és elpusztítani. Ekkor beszélünk autoimmun hemolitikus anémiáról. Ennek a kezelése hosszadalmas és igen költséges, és sok esetben nem jár sikerrel.

kullancs_kutyaA fentiekből leszűrve a legokosabb, amit a Gazdi tehet, ha folyamatosan védekezik a kullancsok ellen, illetve ha a tünetek bármelyikét is tapasztalja, minél hamarabb állatorvoshoz fordul, mert itt tényleg csak napokról, sőt órákról beszélünk a betegség kimenetelét és szövődményeit tekintve.

A babesia nevű parazita ellen ugyanis létezik injekciós készítmény, mely egyszeri beadása elpusztítja a korokózót, és az állat szövődménymentesen felépül néhány nap alatt. Minél később kapja meg ezt az injekciót a babesiával fertőzött állat, annál nagyobb a veszélye a betegséggel járó szövődmények kialakulásának, melyek közül több gyógyíthatatlan, és halálos. A legsúlyosabb szövődmény lehet a vesék károsodása, immunológia megbetegedés vagy idegrendszeri, agy károsodás. A szövődmények - amennyiben kezelhetők - sokszor csak hosszan tartó kezeléssel gyógyíthatók. A betegség megállapításához leggyakrabban elegendő babesiák festett vérkenetből történő kimutatása .
A betegség ellen védőoltás jelenleg nincs forgalomban.