Orvosi tanácsok

Tájékoztató kutyák és macskák műtéti, illetve bódítással járó beavatkozásait követő teendőkről

         Az állat előkészítése a műtétre

Az állatot a tervezett műtéti időpontot megelőző néhány napon érdemes fokozottan figyelni. Legyünk figyelemmel az állat közérzetére, étvágyára, mozgására, széklet és vizeletürítésére.
Kérjük, gondolja át, hogy korábbi műtétnél adódott-e bármilyen komplikáció, illetve tapasztaltak -e védőoltás, vagy gyógyszer beadását követően allergiás, vagy egyéb nem várt reakciót.

A műtét előtt az állat minimum 12 órát koplaljon, azaz teljes táplálékmegvonás szükséges. Ettől különleges esetekben eltérhetünk, de ezt mindig külön jelezzük. Ivóvíz otthon korlátlanul adható műtét előtt is. Kérjük, biztosítsa az állatnak, hogy a műtét előtt lehetősége legyen vizelet és bélsár ürítésre!

                   Műtét utáni felügyelet

A bódításon vagy műtéten átesett állatot otthon felügyelni kell, és a hazaérkezést követő 12-24 órában nem hagyható magára. Ezért még kertben tartott kutyák, macskák esetén is kérjük, biztosítson az állatnak zárt, télen fűthető helyet, ahol az állatot felügyelni tudja.
Az állatokat a bódítás, illetve operáció után általában éber állapotban adjuk haza. Előfordulhat azonban, hogy még a műtét napján és az azt követő napon az állat kábult, mozgása koordinálatlan. A bódítást vagy altatást követően előfordulhat hányás, remegés.

Teljes ébredésig (maximum 12 óra) ne egyen az állat, víz viszont állhat előtte, amiből lehetőség szerint több alkalommal csak keveset fogyasszon. Elesége ezt követően több részletben adott, könnyen emészthető táplálék legyen: leves, sovány hús, rizs, főtt tojás, túró vagy beáztatott táp, illetve konzerv. Puha és meleg fekhelyet kell biztosítani a kutya/macska számára, melegítőpárna vagy melegítő lámpa otthoni alkalmazása fokozott elővigyázatosságot igényel.

Az állat sebét az állatorvos javaslata szerint védeni kell a megbeszélt módon kötéssel, vagy védőgallérral ,illetve műtét utáni védőruhával.

Ha az állat védőgallért visel, figyelni kell, hogy tud-e a gallértól enni vagy inni, és érdemes megemelni az állat tálját, hogy hozzáférjen az eleséghez, vagy a vízhez. A felhelyezett kötés eltávolítását meg kell akadályozni, és a műtéti ruhától se szabaduljon meg az állat
Varratszedésre általában a műtét utáni 10. napon kerül sor.

Amennyiben az állat haza szállítását autóval végzik hazaéréskor ne engedjék kiugrani az autóból, hanem próbálják kiemelni.

Fájdalomcsillapítót minden operáció után adunk az állatoknak. Gyógyszert a beavatkozás után a megbeszélt módon az esetek döntő részében a műtét utáni naptól kezdődően kell beadni.
A lábadozás ideje alatt az állat nem megszokott módon, esetleg agresszívan reagálhat érintésre, mozgatásra. Kérjük, a balesetek megelőzése érdekében erre fokozottan figyeljenek, főként ahol kisgyermek is van a családban.


Egyes műtéteket követően az első kontroll vizsgálatig a vénakanült (ami egy vékony műanyag cső) az állat lábában hagyjuk.

Varratszedésig a kutya sétáltatható, de komoly fizikai terheléstől óvni kell, más kutyákkal való intenzív játék nem ajánlott.

Bizonyos műtéteket követően a fent leírtaktól eltérő ellátást igényelhet az állat, ilyen esetekben erre külön felhívjuk a figyelmet.

Váratlan esemény vagy tünet esetén mikor szükséges az állatorvost értesíteni műtéttel, vagy bódítással járó beavatkozást követően?

Szerencsére nagyon ritkán, de bármilyen beavatkozást követően adódhatnak olyan váratlan események, amelyre nem számít sem az ellátó személyzet, sem az állattartó, ezért felsorolunk néhány olyan tünetet, amikor az állatorvost értesíteni kell. Ha az ellátó állatorvos nem érhető el (éjszaka), akkor a hozzánk legközelebb lévő éjszaka és ünnepnapon is nyitva tartó ügyeletes állatkórház a Budapesti Állatkórház Cím: Budapest, 1135 (XIII. kerület) Lehel u. 43. 

Az alábbi tünetek észlelésekor az állatot ügyeletet tartó állatkórházba kell szállítani:

–    A műtéti sebből származó nagyfokú (folyamatosan szivárgó, csepegő) vérzés esetén.
–   Ha az állat, szólításra, érintésre nem reagál, elájul.
–    Ha hasa felpuffad, dobszerűen feszessé válik.
–   ((Fentieken kívül bármilyen, a tulajdonos számára aggodalmat okozó tünet esetén.))

Ritkán a műtétet követő napokon is adódhatnak komplikációk, ezek általában nem igényelnek azonnali ellátást, de értesíteni kell az állatorvost. Ezek közül a leggyakoribb a műtéti seb duzzanata, kipirulása, esetleg gennyesedése. Ez adódhat a seb nyalása, dörzsölése, vakarása miatt, előfordulhat nagyon ritkán egyedi érzékenység, akár a felhasznált varróanyagokra vagy a sebet fedő kötszerre is.

A második leggyakoribb komplikáció a bőrvarratok kinyalása, kiszakítása. Ennek elkerülése miatt fontos a seb védelme. Fontos tudni, hogy a legtöbb sebet több rétegben zárjuk, így a tulajdonos által látható bőrvarratokon kívül egy, két (esetleg három) varratsor van. Így, ha az állat a bőr varratokat kinyalja, kitépi, a seb ettől még nem nyílhat meg, de az állatorvost haladéktalanul értesíteni kell.

Melyek az állatorvosi beavatkozások leggyakoribb komplikációi, mit jelent az altatási kockázat?

Minden bódításban vagy altatásban végzett beavatkozás kockázattal jár. Az állatorvosi ellátás kapcsán előfordulhatnak nem várt események, szövődmények, melyek sajnos a leggondosabb ellátás mellett is jelen lehetnek. Ezeket azonban minimálisra lehet csökkenteni, ennek érdekében a személyi és tárgyi feltételek együttes biztosításával törekszünk a ránk bízott állatok műtét előtti, műtét alatti és műtét utáni ellátását a lehető legjobb színvonalon végezni.

Több állattartó szokta kérdezni tőlünk, hogy „ugye csak bódítva lesz az állat?” Bódítás esetén az állat nyugtató, szorongásoldó gyógyszereket kap, amelyek sokszor felületes, alváshoz hasonló állapotot okoznak. Ez az eljárás alkalmas fájdalommal nem, vagy csak mérsékelt fájdalommal járó beavatkozásokhoz (pl.: fogkő eltávolítás, fülvizsgálat, tályog megnyitás, bőrseb varrása). Amennyiben nagyobb fájdalommal járó beavatkozást kell végezni, akkor műtéti altatás, azaz teljes érzéstelenség (általános anesztézia) létrehozása szükséges. Fontos tudni, hogy a két eljárás során sok esetben azonos hatóanyagokat, de más kombinációban és adagban veszünk igénybe.