Aktualitások

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a kutyák emberre is veszélyes belső élősködőivel szemben?

belso eloskodokA kutyák különféle belső élősködői elleni kezelésre megfelelő hatóanyagokat tartalmazó állatgyógyszerek (antiparazitikumok ) kaphatóak, jellemzően állatorvosi rendelőben illetve állatpatikában , amelyek rendszeres alkalmazásával nemcsak a fertőzöttségét csökkenthetjük, hanem az ember fertőződésének a lehetőségét is mérsékelhetjük . Természetesen ezek, az állatok részére adható készítmények nem alkalmasak a fertőződött ember kezelésére. Az emberi megbetegedések terápiája a fertőzöttség természetéből adódóan jóval nehezebb, így a hangsúly az állatok rendszeres kezelésén és a megelőzésen van!!
Az adott parazita ellen a megfelelő szer kiválasztása, valamint szakszerű alkalmazása az állatorvos feladata, de a megfelelő eredmény eléréséhez az állattartó aktív és megbízható együttműködésére van szükség, hiszen gyakran az állat otthoni környezetében történik a kezelés.

A közegészségügyi veszélyt is csökkentő fontos ajánlások a belső élősködők elleni védekezéssel kapcsolatban:

  1. Korai már a 14 napos kiskutyáknál! történik az első kezelés amit 2 hetes időközökkel 3 alkalommal majd havonta 1 x kell ismételni.
    Az orsóférgek közül az egyik faj (Toxocara canis) lárvái a kölyökkutya szervezetébe az ellés után kb. 20 napig a tejjel is bejuthatnak, így ismételt kezelés szükséges az újabb férgek kifejlődésének a megakadályozására. A szoptató anyaállatok a kölykeik nyalogatása során is újra fertőződhetnek, így tanácsos a szoptatás ideje alatt ezeket is kezelni.
  2. 6 hónaposnál idősebb állatok esetében javasolt negyedévenkénti rendszeres féregtelenítés.
  3. Az alomból kikerülő kölykök, vagy talált befogadott állatok szőrzetének lemosása javasolt
  4. A kutyák által ürített bélsár rendszeres eltávolítása a kennelekben, ill. a lakásban még a hely alapos felmosása, fertőtlenítése is tanácsos.
  5. Nem szabad nyersen etetni sertés, nyúl, juh, kecske belsőséget (pl.: máj, lép stb.) .
  6. Rendszeres ( félévente egyszer) állatorvosi ellenőrzésre (bélsárvizsgálatot kérni!) vinni az állatot, akkor is, ha a tulajdonos semmi rendellenességet nem talál a kutyája egészségi állapotában.
  7. Az alapvető higiéniai szabályok betartása.

Amennyiben további kérdéseitek lennétek, keressetek minket bizalommal!
A fenti cikk az Akela Kutyaiskola tulajdonát képzi. Forrásmegjelöléssel szabadon terjeszthető!

Dr. Csendes Péter
állatorvos

Dr. Volszki Mónika
állatorvos